Ordulu Rum Acem’i ölünce sünnet ettiler

Ordulu Rum Acem’i ölünce sünnet ettiler

Mavi Eylül

Bir canlı tanıklık hikayesidir size aktarmak istediğim. Anaların çocuklarına ”neler gördü bu gözler” diyerek anlattığı Olay Ordu’nun Perşembe ilçesinde yani Vona’da vuku bulmuştur.

Annemin bana anlattığı Acemin hikayesi.

Acem, 1919 sürecinde kimsesiz bırakılmış küçük bir Rum erkek çocuğu ve muhtemel özellikle Acem dendi ona korumak için. Perşembeli büyütüyor. Acem’i ona, kimsenin ona onun kimseye ilişemeyeceği yukarılarda bir yerde tek göz oda bir ev yapılıyor. Hala durur o karanlık ev. Bakacak bir de analık bulunuyor. Acem kedileri ve hayvanları çok seviyor. Dağ bayır demeden yiyecek taşıyor onlara. Hiç evlenmiyor sessiz sakin. Analığı ile o tek göz odalı evde birlikte yaşayıp yaşlanıyor Acem. Vakti kerahat gelince de yine yaşadığı gibi sessizce ölüyor.

Yıkanırken Acemin ölüsü sünnetsiz olduğu fark ediliyor ve ölmüş Acem’in ölüsü sünnet ediliyor ve gömülüyor o içinde yaşadığı yaşlandığı öldüğü tek göz odalı evin bahçesine. Fakat Acem’in ölmesinden sonra herkes gördüğü rüyayı anlatıyor huzursuzca birbirine. Tuhaf olan herkes aynı rüyayı görüyor. Görülen rüyada rüyayı görenlere deniliyor ki ”Acemin yeri ora değil onu oradan çıkarın ve aşağıdaki caminin yanına gömün.

“Köy huzursuz olur mu olmaz mı derken Acem gömülü olduğu yerden çıkarılıyor ve rüyada görülen yere gömülüyor ve başına türbe yapılıyor. Giden olursa Perşembe’de türbeyi görebilir.

Ben bunu muazzam bir suçluluk duygusunun tezahürü olarak yorumladım sayın okuyucu.

MELET KÜPÜ

Perşembe’den bir anı daha aktaracağım size. Kendi ailemin tanıklığını.

Anası Asiye’nin kızı Hamide’ye nedenini anlattığı, Hamide’nin yaşayıp ama anlamadığı anlamlandıramadığı; tarih aralığı 1912-1919. Asiye benim annemin anasının anası hamide annemin anası Asiye Maria’nın kollayanı Hamide oyun arkadaşı.

Hamide Müslüman, Maria Hristiyan bir Rum kız çocuğu 8-9 yaşlarında. Melet küpünde saklayarak koruyor onu Asiye çünkü sürekli taciz saldırı altında Rumlar. Kaçırma, tecavüz erkeklere satma yıllar öyle yıllar. Bu canlı tanıklıkta işin sermaye transferi kısmına hiç girmeyeceğim Hamide ve Maria arkadaşlar. Hamide’nin anası baskın zamanları kışlık mısır deposu olarak kullanılan melet küpünde saklıyor onları ikisi de kız çocuğu çünkü.

Gözünün önünde süngüye takılıp öldürülen küçücük Rum çocuklarını unutmuyor Hamide’nin anası. Gidince talancılar çıkarıyor küpten. Onları soranlara bilmiyorum görmedim kaçtı o diyor. Bir gün baskını fark edemediği o gün yakalanıyor Maria çığlık çığlığa yapışıyor Hamide’nin anasının bacağına “bırakma beni verme onlara” diye. Hamide ayrı Maria ayrı koparıyorlar kıyameti. Ama Asiye ananın gücü yetmiyor talancılara mani olmaya Maria’yı yapıştığı o bacaktan koparıp atıyorlar denize boğulsun diye.

Tüm bunları aktarırken şunu istedim sayın okuyucu. Bugüne kadar bize anlatılanlar doğru mu ve neden öyle anlatıldı sorusunu sormanı, merak etmeni araştırmanı ve seni sen yapan şeyden şüphe etmeni istedim.

..Ve senin de bilmeni istedim.

Çünkü gerçek eninde sonunda her kilidi kırar.

Bana bunları aktaran anam size aktaran da Mavi

Rahmetle Maria

8 Gedanken zu “Ordulu Rum Acem’i ölünce sünnet ettiler

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

− 4 = 2